Sme odborníci na klimatizácie, vykurovanie a fotovoltiku. Aby ste vy mali čo najviac informácií, pripravili sme tri informačné stránky:

 • kalkulátor klimatizácie,
 • slovník pojmov,
 • najčastejšie otázky a odpovede.

Najčastejšie otázky a odpovede sme rozdelili do niekoľkých oblastí. Kliknutím sa môžete presunäť na oblasť, ktorá vás zaujíma.

 1. Všeobecné otázky
 2. Otázky pred montážou klimatizácie
 3. Otázky k montáži klimatizácie
 4. Otázky pri používaní klimatizácie

Všeobecné otázky

Záleží na množstve faktorov, ktoré ovplyvňujú to, aký výkon by mala mať klimatizácia.

Pri rozhodovaní berte do úvahy tieto parametre:

 • veľkosť miestnosti,
 • počet a orientácia okien,
 • či máte na oknách žalúzie alebo závesy,
 • koľko osôb obyčajne v miestnosti trávi čas spolu.

Pripravili sme online kalkulátor, vďaka ktorému si ľahko vypočítate, akú výkonnú klimatizáciu potrebujete.

Moderné klimatizácie, ktoré nájdete aj v našom online obchode, disponujú rôznymi funkciami. To, aké funkcie klimatizácia poskytuje, závisí od modelu a značky klimatizácie. Uvedieme dva príklady:

Produkty Daikin majú napríklad funkciu „Coanda efekt“, ktorý zabezpečuje rovnomerné rozloženie teploty vzduchu v miestnosti bez poznateľného prúdenia vzduchu v miesti.

Výrobky od spoločnosti LG ukazujú na displeji aktuálnu spotrebu energie.

V ponuke klimatizácií sa náchádzajú produkty radu Wind Free respektíve Breezless. Tie boli vyvinuté tak, aby riešili problém nežiadúceho prúdenia vzduchu.

Pri týchto zariadeniach chladný vzduch prúdi 360° cez tisícky maličkých otvorov. Klimatizácia teda nefúka studený vzduch do priestoru, ale doslova rozprestiera okolo vás. Problémy s prechladnutými krížami alebo stuhnutým krkom budú minulosťou.

Na trhu sa nachádza množstvo klimatizácií s funkciou kúrenia. Dokonca kúrenie pomocou klimatizácie je lacnejšie ako klasické elektrické kúrenie a to vďaka rýchlejšej distribúcii tepla a vyššej efektivite.

Po vystavení faktúry môžete platiť prostredníctvom zabezpečenej platobnej brány, prevodom cez Internet banking na náš účet alebo prostredníctvom splátkovej spoločnosti Ahoj.

Ak ste sa rozhodli využiť možnosť splátok prostredníctvom spoločnosti Ahoj splátky, najskôr si zvolíte vhodný produkt splácania, výšku mesačnej splátky, akontáciu a dĺžku splácania. Pre overenie, ktoré v pracovné dni trvá maximálne 15 minút bude potrebný Váš občiansky preukaz. O tom, či Vám bol úver schválený alebo nie budete informovaný mailom. V prípade, že Váš úver schválený bol, túto informáciu obdržíme aj my a po prijatí úhrady pripravíme Váš tovar na expedíciu.

Tovar doručujeme do 7 pracovných dní od prijatia úhrady.

Príklad: Ak dnes objednáte tovar, Vaša objednávka bude spracovaná (prijatie objednávky, vystavenie faktúry) maximálne do 24 hodín. Faktúra Vám príde zajtra, ktorú ihneď uhradíte. Nasledujúci pracovný deň bude úhrada prijatá a od tohto dňa budeme mať maximálne 7 pracovných dní na doručenie tovaru k Vašim dverám.

Otázky pred montážou klimatizácie

Fyzická obhliadka nie je nevyhnutná, ale odporúčame ju urobiť. Dôvodom je výber správneho miesta pre inštaláciu vonkajších jednotiek a presnejšia cenová kalkulácia montáže.

Obhliadku môžeme urobiť aj virtuálne, budeme od vás potrebovať projektovú dokumentáciu a fotografie prípadne video aktuálneho stavu.

Stavebné povolenie pre montáž klimatizácie nie je potrebné. V prípade, ak bývate v bytovke a vonkajšia jednotka bude na spoločnej fasáde, je potrebný súhlas správcu budovy – v ňom by malo byť popísané, kde presne bude daná klimatizácia nainštalovaná, riešenie odvodu kondenzátu a elektroinštalácie. Odporúčame taktiež získať súhlas väčšiny vlastníkov bytových a nebytových priestorov v danej budove.

Otázky k montáži klimatizácie

Základná cena montáže je občajne 540 €, ovplyvňujú ju však mnohé faktory. 

Čo spadá do sumy 540 € za montáž?

 • predpríprava na inštaláciu zariadenia single split,
 • premostenie vnútornej a vonkajšej jednotky do vzdialenosti max. 3 metre,
 • vŕtanie do tehly, ytongu, vápenca alebo dreva,
 • zavedenie elektroinštalácie do max. 5 metrov,
 • uvedenie zariadenia do prevádzky,
 • skúška správnosti všetkých funkcii a tesnenia,
 • vysvetlenie používania zariadenia,
 • poučenie o správnom používaní zariadenia.

Čo navyšuje cenu za montáž?

 • montáž viac ako jedného vnútorného zariadenia (Multisplit),
 • ak premostenie vnútornej a vonkajšej jednotky bude dlhšie ako 3 metre,
 • ak dĺžka elektrických káblov bude väčšia ako 5 metrov,
 • vŕtanie do betónu resp. panelu,
 • použitie prídavného príslušenstva (napr. čerpadlo pre odvod kondenzátu),
 • využitie vysokozdvižnej plošiny, lešenia pri montáži.

Cenu montáže kalkulujeme vopred na základe obhliadky.

Môžete, avšak budete potrebovať, okrem iného, povolenie na prácu s daným typom chladiva a príslušné montážne vybavenie (trubky, vrtáky, čerpadlo a pod.).

Zároveň je takto vykonaná montáž vo vašej zodpovednosti za prípadné škody na zariadení alebo majetku.

Montáž produktu si objednáte spolu so zariadením priamo v našom online obchode.

Realizáciu montáže vyriešime s vami individuálne. Termín montáže závisí od toho, kedy vám vyhovuje a od voľných časových kapacít našich pracovníkov.

Montáž single split zariadenia trvá 3 až 5 hodín. Montáž multi split zariadenia trvá jeden pracovný deň – do 8 hodín.

Pracovný čas montáže zariadení ovplyvňuje okrem iného vzdialenosť medzi jednotlivými zariadeniami, typ muriva, poloha a umiestnenie a podobne. Je v našom záujme vykonať montáž, čo najrýchlejšie, avšak nie na úkor kvality odvedenej práce.

Nemusíte. Môžete uvoľniť miesto v okolí montáže vnútornej a vonkajšej jednotky, ale aj toto urobia naši pracovníci, ak to nie je vo vašich silách.

Tu si dovolíme citovať priamo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré na túto otázku odpovedalo: “Právny poriadok SR v prípade služieb, ako sú napr. aj montáže, záručnú lehotu výslovne neupravuje. Na tomto mieste si však dovolíme poukázať aj na inštitút zodpovednosti za škodu, podľa ktorého v zmysle § 420 ods. 1 občianskeho zákonníka každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti“.

Priamu záruku na montáž teda v princípe poskytovať nemusíme, ale poskytujeme na dobu 2 roky od vykonania montáže. Je v našom záujme minimalizovať spôsobené škody na nulu.

Áno, poskytujeme aj túto službu. Takúto montáž riešime individuálne v závislosti od výrobcu zariadenia a dostupnosti našich pracovníkov.

Áno, pre objednávku tejto služby nás prosím kontaktujte tu.

Otázky pri používaní klimatizácie

Najmä v zimných mesiacoch mnoho domácností bojuje so suchým vzduchom. Ten spôsobuje nášmu telu rôzne ťažkosti ako napríklad:

 • únavu a vyčerpanosť,
 • zníženie imunity,
 • problémy s dýchacími cestami,
 • pálenie očí,
 • vysušenie nosa a nosnej dutiny,
 • popraskané pery,
 • suchú pokožku.

Ak máte v byte alebo v dome suchý vzduch, v prvom rade je veľmi dôležité vetranie, avšak nie otvorením „ventilačky“ na 15 minút. Vzduch je potrebné vymeniť. To docielite otvorením všetkých okien dokorán na 2-3 minúty. Vlhkosť sa dá taktiež zvýšiť napríklad vyvesením mokrej bielizne v danej miestnosti, varením, navlhčením záclon, otvorenou umývačkou riad alebo kvalitným zvlhčovačom vzduchu.

Ak ide o zápach odpadu, zväčša býva znečistená vnútorná jednotka alebo znečistený odtoku kondenzátu. Takýto zápach je možné odstrániť pravidelným servisovaním klimatizácie.

Máte inú otázku? Napíšte nám

Naši špecialisti sa vám ozvú emailom hneď, ako budú mať pripravenú odpoveď so všetkými informáciami.